Opcje terapeutyczne w przypadku raka ograniczonego do prostaty

Jeśli w biopsji prostaty zostanie rozpoznany rak, do rozważenia jest kilka opcji terapeutycznych. Poniższe informacje są szczególnie ważne, jeśli rak jest wciąż ograniczony do prostaty. Jeśli doszło do rozsiewu nowotworu do innych narządów, może być konieczne dalsze leczenie – omówione przez urologa.

Najczęściej stosowane metody leczenia raka ograniczonego do prostaty to:

Operacja

Operacja raka prostaty polega na usunięciu całego gruczołu krokowego. Duży odsetek mężczyzn ma po tej operacji trudości z utrzymaniem wzwodu (impotencja). Niektórzy cierpią także na nietrzymanie moczu.

Radioterapia

Radioterapia ma na celu zabicie komórek nowotworowych. Może być stosowana zewnętrznie lub wewnątrz prostaty.

  • Radioterapia z pól (źródeł) zewnętrznych
    Źródło promieniowania znajduje się na zewnątrz ciała. Promieniowanie może obejmować pęcherz moczowy oraz odbytnicę, co może wywołać biegunkę oraz utratę krwi podczas lub po naświetlaniu. Około połowa pacjentów poddawana zewnętrznej radioterapii cierpi na trwałą utratę wzwodu (impotencję). Niektórzy mężczyźni zgłaszają nietrzymanie moczu. Radioterapia ze źródeł zewnętrznych jest zazwyczaj podawana w trybie ambulatoryjnym przez 5 dni w tygodniu przez okres siedmiu tygodni.
  • Radioterapia ze źródeł wewnętrznych (Brachyterapia)
    Niesie mniejsze ryzyko działań niepożądanych niż napromienianie ze źródeł zewnętrznych, ale nie zawsze można ją przeprowadzić. Dostępność tej metody leczenia zależy od takich czynników, jak wielkość prostaty, stężenie PSA czy stopień złośliwości raka. Leczenie polega na umieszczeniu w obrębie prostaty źródła promieniowania w postaci ziaren. Pacjenci pozostają w szpitalu przez 1 do 3 dni. Po radioterapii ze źródeł wewnętrznych niektórzy mężczyźni cierpią na impotencję, trudności z oddawaniem moczu czy stolca.

Aktywna obserwacja

Pacjenci, którzy decydują się na udział w programie aktywnej obserwacji muszą być świadomi faktu, że istnieje niewielkie ryzyko niewykrytej progresji nowotworu, który później trudniej jest wyleczyć. (więcej)

Kontakt

Monique Roobol
Risk Calculator Administrator

info@prostatecancer-riskcalculator.com

Opinie użytkowników

Podzielcie się Waszą opinią na temat kalkulatorów ryzyka oraz doświadczeniami w ich stosowaniu.

Czekamy na Wasze uwagi.