Prostata

Prostatę mają wyłącznie mężczyźni. Wielkością i kształtem jest ona zbliżona do orzecha włoskiego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego, ku przodowi od odbytnicy. Prostata otacza cewkę moczową, która odprowadza mocz z pęcherza do prącia. Jej głównym zadaniem jest wytwarzanie płynu nasiennego.

Najczęstszymi problemami związanymi z prostate są jej powiększenie, zapalenie oraz rak.

Czym jest rak prostaty?

Wzrost komórek naszego ciała podlega ścisłej kontroli. Obumierające komórki są zastępowane przez kolejne, które rosną na ich miejscu. Rak rozwija się, gdy wzrost komórek wymyka się spod kontroli. Taki proces w prostacie prowadzi do powstania raka prostaty.

Na całym świecie rocznie rozpoznaje się ponad 680 000 przypadków raka prostaty. To druga po raku płuc najpowszechniejsza przyczyna zgonów z powodu nowotworu w świecie zachodnim. Częstość wykrywania raka prostaty jest zróżnicowana w zależności od lokalizacji. W Azji Południowej i Wschodniej zachorowań jest znacznie mniej niż w Europie czy USA. Mężczyźni wywodzący się z Afryki są dużo bardziej zagrożeni – choć przyczyna tego zjawiska nie została poznana. Rak prostaty często rośnie powoli i dotyka głównie starszych mężczyzn.

Objawy

Rak prostaty zwykle nie daje dolegliwości, lecz niektórzy mężczyźni mogą odczuwać bóle kostne w przypadku rozsiewu choroby. Objawy dyzuryczne, takie jak częste oddawanie moczu, czy cienki strumień moczu, są często spowodowane przez inną chorobę – łagodny rozrost prostaty (BPH). U pacjentów z nasilonymi dolegliwościami wywołanymi powiększeniem prostaty szansa na wykrycie raka prostaty jest mniejsza.

 

Kontakt

Monique Roobol
Risk Calculator Administrator

info@prostatecancer-riskcalculator.com

Opinie użytkowników

Podzielcie się Waszą opinią na temat kalkulatorów ryzyka oraz doświadczeniami w ich stosowaniu.

Czekamy na Wasze uwagi.