NEWS ANNOUNCEMENT

Europejski Kalkulatror Ryzyka Prostaty dostępny w polskiej wersji językowej

Polskie Towarzystwo Urologiczne i jego Zarząd od lat czynnie angażują się w działalność edukacyjną. Jednymi z założeń statutowych Towarzystwa są edukacja społeczeństwa w zakresie uroonkologii, podnoszenie jego świadomości zdrowotnej czy działalność na rzecz pacjentów i organizacji ich zrzeszających. Z uwzględnieniem między innymi tych założeń Zarząd Polskiego Towarzystwa Urologicznego podjął decyzję o zorganizowaniu podczas 42. Kongresu Naukowego otwartej sesji edukacyjnej skierowanej do społeczeństwa pt. „Jeśli zadbam… to wygram”.

W sesji udział wzięli nie tylko pacjenci uroonkologiczni, ale także osoby zdrowe, zainteresowane tematem. Mogli oni posłuchać prezentacji przedstawicieli organizacji pacjenckich i programów edukacyjnych a także reprezentantów Ministerstwa Zdrowia oraz organizacji pozarządowych. Następnie głos zabrali lekarze specjaliści: dr Roman Sosnowski oraz dr Mariola Kosowicz obydowje z z Centrum Onkologii-Instytut, którzy z perspektywy uroonkologa i psychoonkologia dyskutowali na temat: „Jak dbać o swoje zdrowie w aspekcie nowotworów urologicznych?”. Sesję zakończyła debata okrągłego stołu, w której udział wzięli m.in. Profesor Andrzej Borówka, Pani Justyna Mieszalska przedstawiciel Departamentu Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia oraz członkowie organizacji pacjenckich i programów edukacyjnych.

Kolejną aktywnością, w jaką w ramach działań edukacyjnych i propacjenckich angażuje się Polskie Towarzystwo Urologiczne jest uruchomienie polskiej wersji www.prostatecancer-riskcalculator.com –internetowego kalkulatora, pozwalającego mężczyznom i/lub lekarzom określić ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego. Już teraz jest on dostępny w polskiej wersji językowej pod adresem: www.kalkulatorprostaty.pl. Kalkulator ryzyka powstał z inicjatywy Prof. dr F.H. Schroedera, członka Rady Nadzorczej Fundacji Badania Raka Prostaty, z siedzibą w Rotterdamie (SWOP), pod której kuratelą projekt został powołany do życia.

Kalkulator ryzyka zachorowania na raka prostaty został stworzony by pomóc pacjentom i lekarzom. Istnieje pięć różnych kalkulatorów. Pierwsze dwa wypełnia sam pacjent, nie potrzeba do tego żadnej wiedzy medycznej, wystarczą podstawowe wiadomości o stanie zdrowia i zachorowaniach w rodzinie. Kolejne kalkulatory służą lekarzom – specjalistom urologom. W oparciu o dodatkowe informacje pochodzące z przeprowadzonych badań np. wielkość gruczołu krokowego, wynik badania per rectum itp. oszacowane jest ryzyko wystąpienia raka prostaty. Nie mniej, należy mieć na uwadze, iż kalkulator ryzyka zachorowania na raka prostaty nie daje stuprocentowej dokładności w ocenie czy pacjent ma – czy też nie ma – raka prostaty. Utworzono go by pomagał w podejmowaniu właściwych decyzji diagnostyczno – terapeutycznych a nie służył stawianiu ostatecznych rozpoznań.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z kalkulatora ryzyka zachorowania na raka prostaty www.kalkulatorprostaty.pl

Kontakt dla mediów:

Polskie Towarzystwo Urologiczne

Sekretariat: Małgorzata Eychler

Tel: +48 22 845 69 19

Email: sekretariat@ptu.net.pl